2021-05-28 12:00:00

Memento prijateljstva 7

Učenici 1.c razreda sa svojom su učiteljicom Ivanom Sedlar zdušno prihvatili poziv da se priključe ovom zanimljivom projektu koji kroz niz aktivnosti ima za cilj razvijati kompetencije Građanskog odgoja i obrazovanja. Tijekom projekta kod učenika će se razvijati socijalne vještine, prihvatljivo ponašanje, samostalnost, samopouzdanje, međusobno uvažavanje, a sve to kroz pridržavanje zajednički dogovorenih pravila. Projekt je od 2015.godine dobio odobrenje MZO za sprovođenje u školama, a maleni prvašići uz podršku učiteljice, po prvi put u svom tek započetom školovanju, odlučili su raznim aktivnostima sudjelovati u njemu.

Projekt je započeo u listopadu 2020. i trajat će do lipnja 2021. Sastojao se od 4 faze: traženja partnera, provođenja 8 radionica GOO – a tijekom školske godine, spremanje uradaka i učeničkih zapažanja na Twinspaceu projekta te na kraju vrednovanje projekta međusobnom valorizacijom putem web alata te objavom u lokalnim medijima.

Zadatke projekta rasporedila sam na tri razine, a to su stjecanja znanja, razvoja stavova i vrijednosti te razvoja vještina. Stjecanje znanja o sebi razvilo bi se kroz prepoznavanje i razumijevanje svojih emocija, razvoj odgovornosti te razumijevanje i prihvaćanje dogovorenih pravila. Kad sam promišljala o razvoju stavova mislila sam na usvajanje humanih vrijednosti, prijateljstva, suosjećanja, nenasilja te na preuzimanje odgovornosti za svoje postupke. Vještine bi obuhvatile razvoj komunikacije, intelektualne i socijalne vještine te razvoj samostalnosti  i samokontrole.

Odmah nakon priključenja projektu, na satu razrednika dogovorili smo hodogram aktivnosti kojima ćemo popratiti rad na projektu. Kroz niz radionica odlučili smo se upoznati s osjećajima, strahom, riječima, humanitarnošću, tolerancijom, poštivanjem, empatijom, suradnjom, kompromisom, poštivanjem različitosti, prihvaćanjem i nizom drugih pojmova koji su u očima učenika prvog razreda djelovale uistinu apstraktno.Obilježili smo niz važnih datuma kroz godinu poput Dana ružičastih majica, Međunarodnog dana sindroma Down, Dana zaštite na internetu, Dana planeta Zemlje, Majčinog dana, Dana obitelji i niza drugih ne manje vrijednih dana kroz godinu.

Aktivnosti su se konstantno izmjenjivale, a tražio se stalni angažman učenika kako tijekom redovnog rada u školi tako i istraživačkih aktivnosti tijekom vremena provedena kod kuće. Često se javljala potreba u dio aktivnosti uključiti i članove obitelji, dok smo dio aktivnosti provodili na razini škole uz usku suradnju s lokalnom zajednicom grada Solina.

Djeca su bila presretna mogućnošću sudjelovanja na samom projektu kao i spoznajom novih znanja čije područje je za njih do sada bila potpuna nepoznanica. Na samom kraju možemo kazati kako smo uživali raditi na projektu te da se iskreno nadamo pozivu na suradnju i u sljedećoj školskoj godini.

                                                                                             učiteljica Ivana Sedlar

Fotogalerija


Osnovna škola don Lovre Katića - Solin