Ove godine naša je škola ponosno sudjelovala na već tradicionalnoj manifestaciji Centra izvrsnosti, Festivalu izvrsnosti, gdje smo u programu Čuvari baštine prikazali dio radova nastalih na projektu „Tiramoli malih Solinjana“.
Veliki je ovo projekt čiji je nositelj OŠ don Lovre Katića, a idejna začetnica i ujedno koordinatorica učiteljica Ivana Sedlar. Na samom projektu sudjeluju četiri osnovne škole s područja grada Solina (OŠ Vjekoslav Parać, OŠ kraljice Jelene, OŠ kralja Zvonimira) te više od 30 tak učitelja i preko 500 djece. U ovom projektu učenici su uz vodstvo svojih učitelja istraživali, prikupljali, bilježili i izrađivali likovne, literarne i digitalne sadržaje u kojima su prikazala bogatu povijesno kulturnu baštinu grada Solina. Redale su se tu povijesne osobe grada Solin (kralj Zvonimir, kraljica Jelena, car Dioklecijan, don Frane Bulić, don Lovre Katić, Vjekoslav Parać, Jozo Kljaković i druge važne osobe koje su obilježile povijest grada). Nadalje, u suradnji sa mnogim Udrugama grada te solinskim književnicima i novinarima učenici su istražili običaje, nošnje, nakit, jezik i govor te neizostavne kulinarske specijalitete karakteristične isključivo za ovaj grad. Istražili su i prikazali važne povijesne lokalitete (Salona, Tusculum, Manastirine, Šuplja crkva, Gradina, …) te njihov značaj za povijest i za sadašnjost Solina. Iz brojnih istraživanja nisu izostavili ni stare igre, plesove, ručne radove, napjeve i knjige s tematikom grada. Prikupljenim podatcima učenici likovne grupe izradili su niz likovnih radova koristeći se različitim likovnim tehnikama. Isto tako učenici novinarske grupe te literarne grupe koji su nadareni za pisano izražavanje na niz zadanih tema napisali su članke, intervjue, pjesme, priče, crtice i eseje kojima su obuhvatili spomenutu tematiku. Učenici multimedijske grupe kroz svoj su rad uprizorili neke povijesne segmente važnih događaja te iste prikazali kroz kratke filmove. Učenici dramske skupine uprizorili su nekoliko crtica iz života poznatih osoba. Čitateljski klub bavio se istraživanjem, iščitavanjem i prezentiranjem zanimljivih djela pjesnika grada Solina. Izvannastavna grupa "Prstima po tipkovnici" pripremljene je sadržaje pretvarala u zanimljive digitalne alate te rado korištene QR kodove. Kruna cijelog projekta, koji još uvijek nije realiziran do kraja, planirana je kao završna velika izložba na otvorenom. U suradnji s lokalnom zajednicom, ovom bi se prilikom uoči, a povodom Dana grada 8.9.2024. raširile tiramole cijelom središnjom – Zvonimirovom ulicom ( cc 1.5 km). Na tiramole na visini od 2.50 metara izvjesili bi plastificirane dječje radove sa različitim sadržajima (likovnim, literarnim, QR kodovima koji bi skrivali filmove, dramske isječke, važne istraživačke spoznaje i slično), a sve to kako bi gosti vidjeli grad Solin kroz oči djece. Ovaj projekt omogućio je djeci da kroz mnogo aktivnosti, igru i zabavu istraže i spoznaju svoju bogatu kulturno povijesnu baštinu te se pobrinu da se njena vrijednost nikada ne izgubi.
Festival se održao u sklopu sportske dvorane OŠ kraljice Jelene i to kroz dvije večeri. Na prvom danu Festivala mogli su se vidjeti projekti osnovnih škola s područja Splitsko-dalmatinske županije u programima Čuvari baštine i Dalmatinski suvenir. Drugi dan Festivala izvrsnosti bio je posvećen projektima srednjih škola Čuvara baštine i Dalmatinskog suvenira te osnovnih i srednjih škola u programima Rast, Mother Earth i RoboStart.
Svi učenici uz pomoć svojih mentora predano su i marljivo radili cijelu školsku godinu na svojim projektima koji su predstavljeni na pozornici škole koja je i ove godine otvorila svoja vrata ovoj hvalevrijednoj manifestaciji..
Tradicija se prožimala kroz svaku izgovorenu riječ, običaji i poznate povijesne osobe na jednu večer zaživjeli su u sasvim drugačijem vremenu i prostoru i vratili nas natrag u prošlost.
Emocija koju su projekti donijeli, uistinu je dirnula svakog sudionika i pokazala se kao ključna u uspjehu svakog pojedinog projekta.
Na marginama Festivala odvijao se i pilot projekt Dronday te robotičko natjecanje gdje su učenici mogli sudjelovati u 3D modeliranju, izradi animacija, vožnju dronova u simulatoru i na taj način pokazati inovativnost i kreativnost novih generacija.
Ponosni što smo mogli biti sudionici Festivala izvrsnosti i prikazati sve ljepote i bogatstva kulturno povijesne baštine našeg grada veselimo se svim aktivnostima koje nam preostaju za realizaciju projekta do samog kraja.
Ivana Sedlar, učiteljica