Dana 15. ožujka 2024. godine, učenici OŠ don Lovre Katića sudjelovali su u projektu “Stogodišnji Solin”.

Učenici dodatne nastave iz povijesti i eko-grupe zajedno s dvjema školskim novinarkama u pratnji profesora povijesti Filipa Modrića te profesorica biologije i kemije Dijane  Jukić i Ane Teklić obišli su grad Solin te uz pomoć urednika Solinske kronike saznali mnogo zanimljivosti.

STOGODIŠNJE KUĆE

Obilazak našega grada Solina, koji je prije bio malo selo sa samo nekoliko kuća, započeli smo sa stogodišnjom kućom Čerina i Pleština te kućom Boban. Pokraj ovih kuća raste stablo kostele koje bi se sadilo s južne strane te bi pomagalo u upijanju vlage i sa svojim velikom krošnjom i dan danas daje hlad preko vrućih ljetnih dana. Prije bi se kuće u Solinu nazivale po prezimenima te upravo zbog toga ove kuće nose ovakav naziv.

U nastavku obilaska otišli smo i do crkve Gospe od Otoka koja je starija od sto godina.

Saznali smo da je poznati Solinjanin don Lovre Katić sudjelovao u sadnji stabala platana (koja potječu iz Sjeverne Amerike) koja su bila jako dobra i korisna. Zanimljivo je i što je čitava obitelj Katić sudjelovala u očuvanju biljnih vrsta, a dokaz tome je da pokraj uništene Katićeve kuće raste i stablo magnolije koje je upravo don Lovre zasadio.

Uz groblje bi se sadili čempresi, koji bi ljude podsjećali na zvonike, a to je za nas kršćane bio prst koji bi pokazivo prema vječnome životu.

ODREDIŠTE IMUĆNIH

Solin je u prošlosti bilo zanimljivo odredište za imućne ljude. U njemu je bilo sagrađeno i do osam vila, a svaka je imala i vlastiti perivoj. Nažalost, te su vile uništene zbog velikog bombardiranja i ratnog stanja.

ZAVRŠETAK

Poslije ovog zanimljivog i korisnog projekta, koji nam je pružio mnoštvo znanja o našem stogodišnjem gradu zahvaljujemo gospodinu Mariju Matijeviću, novinaru i uredniku Solinske kronike što nas je poučio o važnosti našeg malog, ali izuzetno povijesno važnog grada Solina.

Osvrt naspisale: učenice sedmog razreda s učiteljicama hrvatskoga jezika Anom Bašić i Majom Mandić

Skip to content