Tjedan mozga 2022.

Hrvatsko društvo za neuroznanost, Hrvatski institut za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Medicinski fakultet u Splitu svake godine u Hrvatskoj organiziraju Tjedan mozga te su i ove godine izabrali pregršt zanimljivih tema i radionica za sve zainteresirane. Cilj organiziranja Tjedna mozga je upoznavanje javnosti  o značajnim pitanjima iz znanstvenih grana istraživanja mozga.

Ovogodišnji Tjedan mozga u Hrvatskoj dio je svjetske organizacije Dana Alliance for Brain Initiative  s ciljem promocije znanja o mozgu i bolestima mozga te se održava od 14. do  20. ožujka 2022. godine.

Naše dugogodišnje druženje nastavilo se i ove godine. Učenici prvih  razreda su, sa svojim učiteljicama, 15. ožujka 2022., ugostili dr. sc. Katarinu Madirazza, Jelenu Baričević i Doris Plećaš, stručne suradnike i znanstvenike Zavoda za neuroznanost Medicinskog fakulteta u Splitu.

Interesantnim predavanjem na temu „Mozak i osjetila“ započeo je dan pun raznolikih aktivnosti. Učenici su stekli osnovne spoznaje o mozgu, nakon čega je započeo radionički dio. Podijeljeni u manje skupine učenici su istraživali, otkrivali, spoznavali te donosili zaključke oduševljeni novim spoznajama. Uživali su proučavajući mikroskopske preparate i istražujući perceptivne varke mozga.  Testirali su već unaprijed pripremljene otopine te na taj način spoznali da je velik dio površine jezika prekriven okusnim bradavicama, njihovoj ulozi u svakodnevnoj ishrani te gdje i kako pomoću njih određujemo slanost, kiselost, slatkoću i gorčinu. Pokušali su prepoznati o kojoj se hrani radi kad je začepljen nos, odnosno kad nema podražaja mirisa. Kušajući različite namirnice učenici su spoznali važnost povezanosti mirisa i okusa hrane.  Uranjanjem ruku u vodu različitih temperatura učenici su spoznali  kako naš mozak ne percipira stvarnu temperaturu, nego samo da je naš okoliš topliji i hladniji.

U sklopu likovnog i literarnog natječaja „Naš mozak on - line“ učenici prvih i trećih razreda su likovnim izričajem pokazali kako naš mozak “uči i radi na daljinu”.

Osim što su usvojili nova znanja, učenicima su podijeljeni i prigodni pokloni. Svoje oduševljenje učenici su saželi jednom rečenicom: Jedva čekamo dogodine opet!

učiteljice Svjetlana i Atanasija

Prvaši istražuju

Program u Splitu

Kviz o mozgu

objavio: Atanasija Bilić   datum: 31. 3. 2022.